6 maja 2025 r. gościliśmy w bibliotece Agnieszkę Frączek, która pisze fantastyczne, pełne humoru książki dla dzieci, w których pokazuje piękno i bogactwo polszczyzny, ale także jest
doktor habilitowaną nauk humanistycznych z dziedziny językoznawstwa.
Czwartoklasiści ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Opatówku mieli okazję posłuchać i porozmawiać o tym, dlaczego warto dbać o ładne i poprawne wysławianie się. Jest to częścią naszego wizerunku, wpływa na ocenę jaką uzyskujemy od innych, i co za tym idzie, jak funkcjonujemy wśród ludzi.
Spotkanie zaczęło się od nawiązania do sposobu przedstawienia Pani Agnieszki - "gościni", co stało się pretekstem do opowieści o zmianach w języku oraz w jego uzusie. Nie mogliśmy ominąć także "sigmy", "xd" czy innych zwrotów używanych przez młodzież. To dowód, że język żyje i jest odzwierciedleniem zmian jakie zachodzą życiu. Okazało się nawet, że ortografia nie jest ustalona raz na zawsze, bo wspomnieliśmy o zmianach uchwalonych przez Radę Języka Polskiego, które mają wejść od początku następnego roku.
Pani Agnieszka podzieliła się także tajnikami warsztatu pisarza. Mówiliśmy o tym, co jest potrzebne do powstania książki, skąd autor czerpie pomysły i jak je utrwala. Okazuje się, że trzeba je szybko "łapać" w formie notatek, bo szybko uciekają. Niektórzy z naszych młodych gości, przyznali, że sami próbowali twórczości literackiej.
Pani Agnieszka opowieści przeplatała prezentacją napisanych przez siebie książek i czytaniem wierszy. Uważamy, że jest godną następczynią Tuwima i Brzechwy, o których zresztą także niezwykle ciekawie mówi w swoich książkach i na spotkaniach.
Pani Agnieszka przekonała naszych młodych gości do swoich utworów, bo po spotkaniu ustawiła się długa kolejka po książki i autografy.