O nas

Nasza biblioteka istnieje po to, aby wszyscy zainteresowani mieli bezpłatny dostęp do kultury, wiedzy i informacji - nie tylko tej, która pochodzi z książek.

Oferta biblioteki jest szeroka, często niekonwencjonalna. Przez to co robimy docieramy do osób w różnym wieku i z różnych środowisk. Chętnie współpracujemy z licznymi instytucjami, organizacjami i stowarzyszeniami. Organizujemy spotkania autorskie, wystawy, konkursy, warsztaty, kursy komputerowe dla seniorów, spotkania z lokalnymi artystami i pasjonatami. Ze swoimi działaniami chętnie wychodzimy poza siedzibę. Podejmujemy zajęcia dla dzieci i młodzieży, które często są uzupełnieniem programu nauczania.

Uczestniczymy w akcjach i projektach ogólnopolskich. Pozyskujemy środki pozabudżetowe lub rozmaity sprzęt elektroniczny wykorzystywany do zajęć. Nasz katalog on-line ułatwia poszukiwanie pożądanych książek nie tylko w Opatówku, ale i w dwóch naszych filiach. Od grudnia 2020 r. oferujemy także książki w wersji elektronicznej: audiobooki i e-boki. Księgozbiór biblioteki jest stale uzupełniany o nowości wydawnicze, a istotny wpływ na jego kształt mają sami czytelnicy. Na uwagę zasługuje również bogaty i stale uzupełniany zbiór publikacji o regionie kaliskim. Istotna jest także nasza działalność wydawnicza, a także prowadzona od lat zbiórka starych fotografii dokumentujących ludzi i miejsca związane z regionem.

Od grudnia 2019 r. mamy nową siedzibę w odrestaurowanej, stylowej Cukierence - zabytkowym domku gotyckim, który zachwyca swoim urokiem i sprawia, że odwiedza nas także wielu turystów. Każdy, kto zechce może relaksować się lub pracować wewnątrz lub na dziedzińcu biblioteki, pełniącym funkcję letniej czytelni.

Nasz zespół to grupa kompetentnych i życzliwych pasjonatów, która z zaangażowaniem odpowiada na życzenia odwiedzających. Czujemy się potrzebni, dlatego serdecznie zapraszamy do częstego odwiedzania naszej biblioteki i korzystania z jej oferty.

Zapraszamy na krótki spacer video po naszej bibliotece.