Logo Biuletynu Informacji Publicznej biblioteka@opatowek.pl + 48 510 456 021

Nasze działania

 • Ksiądz Henryk Kazimierowicz i Witkacy

  28 października, 2021

  Ksiądz Henryk Kazimierowicz i Witkacy

  27.10.2021 r. gościliśmy w naszej bibliotece dr. Przemysława Pawlaka, który podzielił się z nami swoją fascynacją postaciami Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz księdza Henryka Kazimierowicza, ostatniego przedwojennego proboszcza parafii w Tłokini Wielkiej.

  Podczas środowego spotkania dr Przemysław Pawlak uchylił nam kulisy swojej pracy badawczej, która była prawdziwym śledztwem prowadzonym w kilku krajach. Przedstawił dokonania księdza Kazimierowicza i jego związki z Witkacym. Wspomniał także o teatralizacji życia na przykładzie księdza Henryka, od jego codziennych zadań jako proboszcza parafii, aż do doświadczeń w obozie koncentracyjnym w Dachau. Mówił też o swoich głębokich badaniach literaturoznawczych, konsultowanych u specjalistów.

  Fascynacja naszego gościa zaowocowała doktoratem oraz kilkoma publikacjami poświęconymi księdzu Kazimierowiczowi i Witkacemu. Jego praca doktorska opublikowana pod tytułem "Henryk Kazimierowicz - ksiądz z nienapisanej sztuki Witkacego" otrzymała kilka nagród, w tym nagrodę Prezydenta Miasta Kalisza.  

  O ile Witkacy to wielka postać polskiej kultury, o tyle ksiądz Henryk Kazimierowicz, był praktycznie do tej pory nieznany. Dzięki dr. Przemkowi okazało się, że ksiądz to niezwykła postać, o otwartym umyśle, interesujący się najnowszymi prądami w sztuce i odkryciami naukowymi, próbujący wykorzystać je w pracy duszpasterskiej.

  Ksiądz Kazimierowicz zgromadził na tłokińskiej plebanii naukowy księgozbiór liczący ok. 6 tys. woluminów. Po aresztowaniu i zamordowaniu przez Niemców w  1942 r., książki, pamiątki i papiery po nim uległy rozproszeniu. Część trafiła do Szczecina, a część zachowała się w zbiorach prywatnych, m.in. u mec. Józefa Nowakowskiego oraz u innych mieszkańców Kalisza, Tłokini i okolic.

  A może ktoś z Was natrafił na książki lub inne pamiątki po księdzu? Ksiądz rzadko podpisywał lub pieczętował swoje zbiory. A może posiadacie książkę z pieczęcią mec. Józefa Nowakowskiego? Jest szansa, że pochodzi ze zbiorów księdza Kazimierowicza? Ponawiamy apel wystosowany przez dr. Przemysława Pawlaka: w takich przypadkach skontaktujcie się z nami. • Reklama w internecie z Michałem Kuczyńskim

  25 października, 2021

  Reklama w internecie z Michałem Kuczyńskim

  Od 20 do 22 października w naszej bibliotece gościliśmy Michała Kuczyńskiego z firmy Jump Global, specjalistę od reklamy w mediach cyfrowych. Z tym tematem zmierzyły się klasy V B, A i C ze Szkoły Podstawowej w Opatówku. Michał opowiedział nam o kluczowych umiejętnościach, jakie trzeba mieć, aby kręcić dobre, cieszące się powodzeniem filmy na YouTube, Facebooku, TikToku czy w innych mediach internetowych.

 • „Spotkanie z książką” przedszkolaków z przedszkola Wesoły Smyk w bibliotece

  6 października, 2021

  „Spotkanie z książką” przedszkolaków z przedszkola Wesoły Smyk w bibliotece

  W ramach naszej współpracy z Przedszkolem Wesoły Smyk w Opatówku co czwartek odbywają się „Spotkania z książką” przedszkolaków w bibliotece. Takie zajęcia umożliwiają bezpośredni kontakt z książką oraz rozbudzają zainteresowania czytelnicze.

 • Spotkanie z Anną Krajewską

  4 października, 2021

  Spotkanie z Anną Krajewską
  Spójrz komuś w oczy, uśmiechnij się i powiedz: "Jak się cieszę, że Cię widzę". Praktykowanie tego na co dzień, to jedna z recept nie tylko na stworzenie miłej atmosfery spotkania, ale i... podniesienie własnej odporności, a co za tym idzie, utrzymanie się w dobrym zdrowiu.  
  W piątek 1 października 2021 r. w naszej bibliotece zadziałało doskonale! Było to ćwiczenie zaproponowane przez naszego gościa. Na twarzach wszystkich obecnych wzbudziło autentyczną radość i przyniosło wspaniałą atmosferę.
  Pani Anna Maria Krajewska ze Slow Life&Business - Centrum Psychologii Zdrowia i Psychoedukacji przez niemal dwie godziny opowiadała o nowinkach ze świata psychologii i zdrowia. Przytaczała inspirujące przykłady, na przykład na to, że zawsze jest czas na podjęcie wyzwania - nawet by przebiec maraton - i zawsze trzeba mieć nadzieję, na wyzdrowienie, nawet z ciężkich chorób.
  Mówiła o zwykłych-niezwykłych osobach: Hariette Thompson, Stamatisie Moriatisie, prof. Adamie Bielańskim, Danucie Szaflarskiej czy Nicku Vujcicu, którzy udowadniają, że bariery tkwią tylko w naszych głowach i bez względu na wiek czy ograniczenia fizyczne można znaleźć zadowolenie i spełnienie życiowe.

  Zaprezentowała także kilka wartościowych książek. Wiele z nich mamy w swoich zbiorach.
  Zaręczamy, że z piątkowego spotkania każdy wyszedł w lepszym nastroju i zdrowiu.
 • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

  30 września, 2021

  Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

  W dniu 29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania. Głośno czytaliśmy z dziećmi z drugiej klasy ze szkoły podstawowej w Chełmcach.

 • Muzyka Końca Lata - koncert w bibliotece

  27 września, 2021

  Muzyka Końca Lata - koncert w bibliotece

  Sobotni wieczór na dziedzińcu biblioteki upłynął przy fajnej muzyce i dobrej zabawie, a to za sprawą koncertu zespołu Muzyka Końca Lata.
  Wydarzenie udało się zorganizować dzięki współpracy z Fundacją Inicjatywą dla Opatówka.

 • Narodowe Czytanie 2021 - Moralność pani Dulskiej

  6 września, 2021

  Narodowe Czytanie 2021 - Moralność pani Dulskiej
  W sobotę 4 września 2021 wraz z całą Polską czytaliśmy "Moralności Pani Dulskiej". 
  Świetnie przygotowani lektorzy wcielili się w rolę bohaterów najbardziej znanego dramatu Gabrieli Zapolskiej. Byli nimi: Dorota Karpieko, Elżbieta Iwasieczko, Marlena Kiermas-Gruszka, Magdalena Krzywda, Alicja Przepiórka, Danuta Wiertelak, Amelia Napierała, Natalia Gawłowicz, Sebastian Wardęcki, Damian Jakóbczak, Mateusz Walczak, Bartłomiej Gruszka oraz gospodynie: Małgorzata Matysiak, Jadwiga Miluśka-Stasiak i Agnieszka Przepiórka.
  Dziękujemy lektorom i widowni oraz zapraszamy za rok!


 • Spotkanie z Krystyną Velkovą

  27 sierpnia, 2021

  Spotkanie z Krystyną Velkovą

  26 sierpnia 2021 r. odbyło się w naszej bibliotece spotkanie z Krystyną Velkovą, z inicjatywy i we współpracy z Wydawnictwem Edytor Sławomira Woźniaka z Kalisza. Wydarzenie to było poświęcone jej ostatniej książce pt. „Powrót do macierzy”. W swojej najnowszej publikacji autorka opisała historię Cieni Młyn aż od czasów wczesnego średniowiecza.

 • Spotkanie z Teresą Nietykszą

  23 sierpnia, 2021

  Spotkanie z Teresą Nietykszą

  W sobotnie popołudnie 21 sierpnia 2021 r. na dziedzińcu naszej biblioteki odbyło się spotkanie z Teresą Nietykszą poświęcone książce "Odcinek", opisującej koleje życia Jej ojca Józefa Szweda.

  Książka to zredagowane przez Panią Teresę wspomnienia jej ojca, które zachowały się w rękopisie. Zawiera barwne relacje życia codziennego na tle wielkich wydarzeń historycznych. Godne uwagi są liczne fotografie z okresu wołyńskiego i żelazkowskiego z archiwów rodzinnych Szwedów.

  Spotkanie zgromadziło wielu gości, przyjaciół biblioteki, czytelników. Przybyli m.in. Mariusz Witczak Poseł na Sejm RP, Witold Sitarz Senator RP, Krzysztof Dziedzic Sekretarz Gminy Opatówek i Radny Powiatu Kaliskiego, Robert Marszałek Radny Powiatu Kaliskiego, Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Sportu.

  Rozmowę prowadziła Alicja Łuczak, ze wsparciem Małgorzaty Matysiak, a samo spotkanie zostało zorganizowane we współpracy ze Starostą Kaliskim Krzysztofem Nosalem i Powiat Kaliski oraz Stowarzyszenie Nasze Kaliskie
  Książka "Odcinek" niebawem będzie dostępna w naszej bibliotece.

 • Spotkanie genealogów

  19 sierpnia, 2021

  Spotkanie genealogów
  18 sierpnia 2021 r. w naszej bibliotece spotkali się miłośnicy genealogii, zarówno Ci, którzy zamierzają dopiero badać dzieje swoich przodków, jak i badacze z udokumentowanymi imponującymi drzewami genealogicznymi.

  Spotkanie prowadzili Jadwiga Miluśka-Stasiak i Grzegorz Mendyka, którzy w badaniach historii swych rodzin sięgają już daleko w przeszłość.
  Jesienią planowane jest kolejne spotkanie, na którym szerzej omówione będzie posługiwanie się bazami genealogicznymi Mormonów.
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w Polityka dotycząca plików cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu